Отдавна се каня публично да се оплача от една явна несправедливост, която ни залива ежедневно от рекламните паузи. Е, намерих това време насред отпускарската треска, която все пак ни кара да се обърнем към някои от "вечните" теми, загнездени в маркетоложкия мозък. Една такава винаги отворена тема са праховете за пране, ама за техните социални влияния и ефекти става дума, а не за простото почистване на петната.
Както неведнъж сме коментирали с другари на маса, то бива бива женска еманципация, но от зората на телевизията спотовете на сапуни, прахове и всякакви други детергенти все с женски персонажи са претрупани. Децата и екранните съпрузи са с поддържащи роли, нещо като опитни мишки за съответната (нова) формула на дадена марка. Добре - ще каже традиционалистът - нали все пак дамите са "чистниците" и работата им е да поддържат "белоснежна" лъскавост на дома и на неговите обитатели - съответно тях ще ги гоним и те би следвало да се припознаят в рекламното филмче, така както се пропознават в героинята от актуалния (предимно турски) сериал. То от тези думи надали има по-голям домашен сексизъм, ама това си е реалността!
Но да вземем именно обрърнатото лице на таргетирането. Мъжът е пасивен глупак, който чака с нелепа усмивка маминка или нейния вариант, въплътен в съпругата да го изпере и да му тури една целувка по този повод. Така дамата има превъзходство в домашното си кралство, а мъжкият персонаж колкото по-безспомощен изглежда в сцената, толкова по-добра е рекламата (не знам защо, ама в такива моменти все се сещам за онзи ахмак с екипчето на националния по футбол на Аржентина от поредния клип на леля Мария, който иска да танцува танго с жена си!?). Другият вариант е този с последната реклама на "Тайд", в която "експертът" със снежнобялата ризка е мъж, оглеждан жадно (дайте да не се заблуждаваме;-)!) от "неуките" преди развитието на действието две дами-даскалици, на които той показва каква "гума" е в отстраняването на петна формулата на праха. "Има мъж във фокуса" - ще каже хипотетичният критик, - но на нас ни е пределно ясно, че стройният, леко побелял чичко е сложен, за да излъчва мъдрост и да въплътява еротичните мечти на потребителките на средна възраст и нагоре. Точно затова си мисля, че цялата тази заигравка с мъжа във въпросните реклами е прах в очите, ама не на потребителя, а в очите на бранд мениджърите и колегите им от рекламата. Създавайки този стереотип, те сами забравят, че макар и по-малко като обща бройка, има купувачи мъже. И на никой не му идва на ум, че с нищо не им се "помага" да направят този или онзи избор пред регала. Да, това са предимно ергени във всякакви варианти, но и "те са човек", който се пере някакси. Като избягват този потребител, на който явно му липсва информация и същевременно не би могъл да се припознае в леля Мария и съпровождащите я "отчаяни съпруги", комуникаторите съзнателно си затварят очите пред неговото реално присъствие в магазина. Няма да са прами онези, които наивно си мислят, че аз например не гледам какво купувам щом става дума за прах за пране. Гледам и още как, но не отричам, че разпознаваемостта на марката си върши работата. Само като анализираш опаковката и виждаш поне 3 причени да избереш "Тайд" - първо, пише, че е "absolute" (каквото и да значи това, след като "Vodka Absolit" промени до крайност това понятие ;-)!), после, че е "alpine fresh", защото в сътрудничество с Lenor дрехите ми ще замиришат на пролет, а на всичкото отгоре пакетът е цели 2 кила, което означава, че сравнително дълго време съм свободен от тежестта на екзистенциалния избор пред рафта за прахове.