неделя, 30 май 2010 г.

Приложено в БГ

















При наличието на малко свободно време да напиша нещичко тук, ей така като за края на месеца, се сетих, че имам тези два фотоса на телефона си. Те само на пръв поглед изглеждат различни и несъвместими, тъй като показват две отделечени в пространството и визията, но пък идентични като тематика, момента от родната ни пазарна икономика. Т.е. от правенето на такава икономика на дребно - в буквалния смисъл на понятието. Понеже имам вече дефект да търся знаци и/или комбинациите от тях, особено що касае рекламата и градската среда, сега ще се постарая да направя едно показно как само два семпъла от видимата част на нашата икономика "говорят" за невидимите нива в нея.
Първата картинка ни отнася в по-малко населено място (което не значи, че там няма конкуренция), където е "посят" този семеен магазин. Конфигурацията от комукационни знаци е малко в стила от ранните 90 години на миналия век, но за човек свикнал с клек-шопове и сергии, подобно наблюдение не е знаково, а ежедневно. Като начало табелата отгоре, която царствено се возвисява над преминаващия потребител (на комуникацията) ясно ни показва, че основната дейност на този ритейл (казано на чист български език) е книгопродаването, т.е. в първите дни на своя бизнес, собственикът е залагал на нестихващата склонност на сънародниците си да четат и още повече да отделят пари за това (а не например да ги взимат за малко от библиотеката или да ги заменят с четене на повече вестници и жълни списания). Само че страничните табели "козметика" и "парфюмерия" посочват всъщност кои са "стълбовете" в дохода на това малко предприятие. Със сигурност към днешна дата книжките не носят социален престиж и не подмладяват, нито пък ще направят собствената миризма по-приемлива, от което този достоен бизнесмен си е направил сметката, че по-скоро кремчета и гримчета (което го приближава до категорията аптека или дрогерия, отколкото до книжарница) ще са двигателя на печалбите, пък за другото - каквото остане. Честно казано не съм виждал как изглежда гаражоподобното магазинче "на живо" в работен ден, затова догатките ми изглеждат още по-предизвикателни.
Вторият пример е с по-ясно отличима локация, която, ако махнем случайното присъствие на кофата и лопатата в основата на снимката, следва да е доста представителна за София във всички смисли на думата (точно срещу Руската църква). Не знам какво ще види в нея непредубедения читател на този пост, но аз виждам една "шумотевица" и комуникационна "цапаница", която с нищо не е по-достойна за уважение от предходно обсъдената. Наред с будката на "Форнети", към която е прикрепена табела, рекламираща наличието на хот-дог с кренвирш "Леки", имаме неизменните (винаги прашни) червени фенери, индексиращи съществуването на китайски ресторант, плюс рекламна светеща табела на някакво студио (май за красота). И всичкото това скрито в един вход точно като в който и да е краен квартал на столицата, а и не само. Друго дразнещо си остава близостта на обект на веригата "Онда" до цялия този "сбирщайн", при това с претенции за по-градско "звучене" с разноцветните сгради, изографисани на витрината на кафенето. Тази обща картинка е покъртителна, а е "картинка", защото точно там щъкат страшно много чужденци и снимат ли снимат, и както споменах по-горе, може само и единствено да говори на нашия или иноземния пешеходещ, че в БГ все още се върти алъш-вериш на дребно, не по-добре от селски панаир. И като примесиш всичко това с "мол-манията" от последните няколко години (почти припокриваща се с кеч-манията), която е явен признак за алъш-вериш ама много "наедро" (Илиянци влезе точно в града) отново си ставаме феномен, тъй като не се вписваме в ничия икономическа идеология.

сряда, 19 май 2010 г.

Не минавай под дъгата, само й се наслаждавай!


С пълното съзнание съм, че малко е късно да коментирам една отминала вече, но доста активна и дълга комуникация на "обичайния заподозрян" в тежки рекламни успехи при Супербрандовете - Coke, но може би точно изкофтилото се време навън ме подсети отново за нея. Всъщност идеята на кампанията беше да събуди пролетното настроение, естествено, в душите на най-вярната й публика - младите. Ако не се лъжа тя продължи повече от две месеца и включваше ТВ с избухваща като атомна бомба бутилка, но не с ръзрушителни последици, а с "радиация" под формата на дъга и още - билбордове с триизмерното лого на Coke, което излизаше извън рамката.
Така всичко това звучи много тривиално и съвсем по "кока-колашки", но мен лично ме впечатлиха Fame-картичките, които плъзнаха по заведенията и затова се сдобих с една бойка, за да отдам дължимия респект с визия и текст на този позитивен казус. Картичката ми напомня детството, когато само най-големите гъзари имаха "стерео" календарчета или някакви картинки на коли. Но при Coke нещата са по-различни - елементарни (защото технологията не е новост), но пък ефективни, понеже правят разликата. Последното го споменавам, точно защото така работи всяка знакова система - с различие (няма начин да знаем какво е бяло, ако не знаем и какво е черно) и конкретно тази комуникация прави впечатление с едно весело изпълнение на въпросния принцип. Едното "лице" на картичката е сиво и с изображение на фигура с чадър и капки дъжд наоколо, а другото е весело, слънчево и създава моментално настроение. Просто за секунди идеята на бранда за позитивност и щастие "разцъфва" на фона на омръзналото ни вече мрачно и мокро време. Пък и моментът на лансирането на картичката е отлично подбран.
Признавам, че не употребявам често продуктите на гиганта от Атланта (виж ти и рима имало!) или само когато са наситени с увеселителни карибски ингредиенти, но винаги съм смятал, че Coke е машина за комуникация и затова е толкова велика и има място по учебниците.

неделя, 2 май 2010 г.

С рогата напред

Понякога и у нас се получават добри комуникационни идеи и приложния дори щом стане дума за т.нар. идеални цели. Една такава цел (надявам се, че не сте забравили!) е повече и по-добро образование не къде да е, а в БГ.
Но положителните практики не свършват до тази констатация, тъй като принтове като показания горе са създадени по предложения на настоящите студенти на НБУ в посока към бъдещи студенти на НБУ. Кампанията за популяризиране на магистърските програми на въпросния университет, проведена под темата "Ако съзнанието ти е неограничено", станаха възможни благодарение на интелектуалните напъни именно на ползвателите на услугите му, а не на външен, нямащ отношение към процесите там мозъчен тръст. Още по-хубавото е, че изпълнената с толкова вещина (довършителна) работа на агенцията "Saatchi&Saatchi" влезе във фокуса на сп. "Sign Cafe", а от скоро се появи на българския рекламен "склад" на сайта "Ads of the World". Смятам, че признание е най-малкото, което може да получи една такава инициатива. По-скоро очаквам тя да стане началото на традиция, за да се запушат устите на хейтърите, които смятят, че родното висше образование е в Средновековието.